Ticket to ride žaidimas – Europa – taisyklės

Mėgstate keliauti? Kelionės traukiniais visada jus žavėjo? Puiku, Ticket to ride žaidimas padės jums aplankyti didžiausius Europos miestus. Veiksmas vyksta 1890-1910 metais. Taigi keliausite ne tik per Europą, bet ir į praeitį, kai žemėje dar gyveno mūsų seneliai ar proseneliai.

Ticket to ride žaidimas

Kiti žaidimai dviems

Kartais nutinka taip, kad namuose esate tik dviese ir neturite galimybės pasikviesti draugų. Tokiu atveju rinkitės žaidimus, kuriems užtenka dviejų žaidėjų. Jeigu jau išbandėte Ticket to ride, kitas žingsnis – Codenames žaidimas. Šiame žaidime tapsite žvalgu bei slaptųjų agentų vadu. Šiuo atveju jūs būsite viena komanda ir turėsite nugalėti įsivaizduojamą priešą. Kaip gi tai įmanoma? Tiesiog korteles už jūsų varžovą trauks slaptųjų agentų vadas.

Ticket to ride taisyklės ir žaidimo aprašymas

Žaidimo tikslas – surinkti kuo daugiau taškų. Jie gaunami tokiais būdais:

  • Užimtas maršrutas, jungiantis du gretimus miestus;
  • Įvykdyti kelionių tikslai – nutiesiamas nenutrūkstantis kelias tarp kortelėje nurodytų miestų (jeigu kelionės tikslas neįveiktas, kortelės vertės taškų skaičius žaidimo pabaigoje atimamas iš žaidėjo);
  • Nutiestas ilgiausias nenutrūkstantis kelias ir gaunama European Express kortelė (traukinių stotys į ilgiausią kelią neįsiskaičiuoja);
  • Kai žaidimo pabaigoje lieka nepanaudotų traukinių stočių.

Žaidimo rinkinį sudaro:

  • Europos žemėlapis;
  • 240 traukinių vagonų (mėlyni, raudoni, žali, geltoni ir juodi);
  • 110 traukinių kortelių, iš kurių 14 kortelių vaizduoja lokomotyvus;
  • 40 reguliarių maršrutų kortelių;
  • 6 ilgųjų maršrutų kortelės,
  • 1 European Express kortelė, kurią gauna žaidėjas, įveikęs ilgiausią ištisinį kelią;
  • 1 taškų skaičiavimo kortelė;
  • 5 mediniai žetonai;
  • 15 spalvotų traukinių stočių;
  • 1 knygelė, kurioje surašytos Ticket to ride taisyklės.

Žaidėjų skaičius: 2-5 žmonės.

Žaidimo trukmė: 30-60 min.

Žaidėjų amžius: 8+.

Dažniausiai užduodami klausimai

❓ Kiek žmonių gali žaisti Ticket to ride?

Pagal Ticket to ride Europa taisykles, žaisti gali nuo 2 iki 5 žmonių.

❓ Nuo kokio amžiaus galima žaisti Ticket to ride Europe?

Pagal oficialias taisykles, minimalus Ticket to ride žaidėjų amžius – 8 metai. Aišku, jį gali žaisti ir mažesni vaikai, jeigu tik jiems pavyksta ir yra įdomu tai daryti.

❓ Kiek laiko užtrunka vienas Ticket to ride žaidimas?

Žaidimo trukmė svyruoja nuo 30 iki 60 minučių.

Pasiruošimas žaidimui

1. Žaidimo lenta ir figūrėlės

Vidury stalo padedama žaidimo lenta. Žaidėjai pasirenka norimą spalvą ir pasiima po 45 traukinių vagonus, 3 traukinių stotis ir vieną medinį žetoną. Imti reikia tik pasirinktos spalvos figūrėles.

2. Pasiruošimas taškų skaičiavimui

Ant pradinio langelio taškų skaičiavimo lentoje padedami visų žaidėjų mediniai žetonai. Taškai surašyti žaidimo lentoje aplink visą Europos žemėlapį laikrodžio rodyklės kryptimi. Oficialios Ticket to ride taisyklės nurodo, kad taškus skaičiuoti reikia po kiekvieno ėjimo, kurio metu pelnomas bent vienas taškas. Pagal susitarimą, visus taškus skaičiuoti galima ir pačioje pabaigoje – tuomet viso žaidimo metu išliks intriga, nes niekas nežinos, kas ir kiek pasistūmėjęs į priekį.

3 Traukinių kortelės

Traukinių kortelės sumaišomos ir kiekvienam žaidėjui padalinama po 4. Likusios kortelės užverstos dedamos šalia žaidimo lentos. Tada nuo viršaus paimamos 5 kortelės ir atverstos išdėliojamos viena šalia kitos.

4. European Express kortelė

Ji atversta padedama šalia žaidimo lentos tam, kad žaidėjai visą laiką matytų paskatinimą ilgiausio kelio tiesimui.

5. Ilgųjų kelionės maršrutų kortelės

Pirmiausia reikia atskirti ilguosius kelionių maršrutus. Jų yra 6. Nuo įprastų maršrutų kortelių jos skiriasi fono spalva – mėlyna. Šios kortelės sumaišomos ir padalinamos visiems žaidėjams po 1. Likusios ilgųjų maršrutų kortelės padedamos į žaidimo dėžę ir jos naudojamos nebebus. Žiūrėti į jas negalima tam, kad niekas nežinotų, kuris maršrutas laisvas.

6. Reguliarių kelionės maršrutų kortelės

Nuo ilgųjų maršrutų jos skiriasi fonu – jis nespalvotas. Šios kortelės sumaišomos ir kiekvienam žaidėjui padalinama po 3. Likusios kortelės užverstos padedamos krūvelėje šalia žaidimo lentos.

Ticket to ride žaidimas pradedamas

Pirmiausia, žaidėjai apžiūri savo turimas kelionės tikslų kortelės ir išsirenka, kurias bandys įvykdyti. Galima pasilikti visas korteles, galima kažką atiduoti. Pasirinkus gerą strategiją, galbūt pavyks įvykdyti visų turimų maršrutų tikslus. Privaloma pasilikti mažiausiai 2 korteles. Žaidimo eigoje persigalvoti nebegalima, todėl kortelių, kurios pasiliekamos, vėliau negalėsite atiduoti. Jeigu žaidėjas nenori vykdyti kažkurių maršrutų, jų korteles jis turi įdėti į žaidimo dėžę taip, kad kiti nematytų jų turinio. Tos kortelės žaidime nebedalyvaus. Atsisakyti galima ir reguliarių, ir ilgųjų maršrutų.

Žaidimo ėjimai

Žaidimą pradeda tas, kuris yra aplankęs daugiausiai Europos šalių. Jei visą laiką žaidžia tie patys žmonės, tampa nebeįdomu, todėl pradedantįjį išrinkti galima ir kitu būdu: į maišelį, indelį ar kažkur panašiai įdedame po 1 kiekvieno žaidėjo vagono figūrėlę. Tada kažkas nežiūrėdamas ištraukia vieną. Kieno ta figūrėlė, tas ir pradeda. Vėliau Ticket to ride žaidimas tęsiamas laikrodžio rodyklės kryptimi. Savo ėjimo metu galima atlikti tik 1 iš toliau išvardintų veiksmų:

  • Ištraukiamos traukinių kortelės – traukiamos dvi traukinių kortelės iš užverstos krūvelės arba imamos dvi atverstos traukinių kortelės. Išimtis atverstai lokomotyvo kortelei – ją paimti galima tik vieną.
  • Užimamas maršrutas – žaidėjas turi atiduoti tiek atitinkamos spalvos kortelių, kokio ilgio maršrutas. Atidavęs korteles žaidėjas ant kiekvieno to maršruto langelių padeda po vieną savo spalvos traukinio vagoną. Taškų gaunama tiek, kiek nurodyta taškų skaičiavimo kortelėje.
  • Ištraukiami kelionės tikslo bilietai – jeigu norisi daugiau iššūkių, galima traukti 3 kelionės tikslo bilietus. Apžiūrėjus juos, privaloma pasilikti bent vieną.
  • Traukinių stoties statymas – ją statyti galima bet kuriame mieste, kuriame jos dar nėra. Svarbu nepamiršti, kad statant pirmąją stotį, reikia atiduoti vieną traukinių kortelę. Statant antrąją stotį – 2 vienodų spalvų korteles. Trečiosios stoties statymui reikės trijų vienodos spalvos traukinių kortelių.

Traukinių kortelių traukimas

Iš viso yra 8 spalvų traukinių kortelės. Kiekvienos spalvos po 12. Dar yra 14 lokomotyvų kortelių. Kortelės spalva atitinka lentoje esančių maršrutų spalvas: violetinė, mėlyna, oranžinė, balta, žalia, geltona, juoda, raudona.

Per vieną ėjimą žaidėjas gali ištraukti dvi traukinių korteles. Jas imti galima arba pasirenkant norimas iš atversto traukinių kortelių penketo, arba traukiant aklai iš užverstos krūvelės. Kai paimama bent viena atversta kortelė, vietoj jos iškart reikia padėti kitą (paimti iš užverstos krūvelės viršaus). Kai imama atversta lokomotyvo kortelė, tada antros jau imti nebegalima.

Jeigu atverstose 5 kortelėse atsiranda 3 lokomotyvų kortelės, tada visas 5 korteles iškart reikia padėti į panaudotų kortelių krūvelę.

Rankose laikyti galima kiek tik nori kortelių. Jei užverstų kortelių krūvelė išsenka, tada sumaišomos panaudotos kortelės ir jos vėl naudojamos žaidime. Maišyti reikia labai atidžiai, kad daug vienodos spalvos kortelių neliktų vienos šalia kitų.

Jeigu kortelių krūvelė baigiasi ir pašalintų kortelių nebėra, nes visos žaidėjų rankose, Ticket to ride žaidimas dar nesibaigia. Esant tokiam atvejui, savo ėjimo metu reikia daryti vieną iš likusių veiksmų: užimti maršrutą, statyti stotį arba traukti kelionės tikslo bilietus.

Ticket to ride kortelės

Lokomotyvai

Lokomotyvai šiame žaidime yra universalūs. Jie atitinka bet kurios kitos spalvos korteles. Taigi, jeigu užimant maršrutą trūkta vienodos spalvos kortelių, vietoj jų galima naudoti lokomotyvus. Be to, be lokomotyvų negalima užimti keltų maršrutų. Maršrute nurodoma, kiek mažiausiai lokomotyvų turi būti.

Kortelių traukimo metu galima pasiimti atverstą lokomotyvo kortelę. Bet jeigu taip daroma, tada negalima imti daugiau nei vienos kitokios kortelės (nesvarbu ar tai paprasta traukinių, ar lokomotyvo kortelė). Jei paėmus pirmąją traukinių kortelę, atverčiamas lokomotyvas, jo imti negalima. Reikia rinktis iš likusių traukinių kortelių. Taip pat, jeigu pirma paimama įprasta traukinių kortelė, lokomotyvo (kaip antros) imti irgi negalima. Bet jeigu lokomotyvo kortelė ištraukiama iš užverstos krūvelės, ji skaičiuojama kaip viena ir tada galima traukti antrą.

Maršrutų užėmimas

Maršrutas, tai visi langeliai, kurie yra tarp dviejų miestų. Langeliai būna arba konkrečios vienodos spalvos, arba pilki. Užimant maršrutą reikia atiduoti konkrečios spalvos korteles. Kortelių skaičius turi sutapti su maršruto langelių skaičiumi. Jeigu trūksta konkrečios spalvos kortelių, vietoj jų galima naudoti lokomotyvus.

Žaidimo taškai skaičiuojami pagal šioje kortelėje nurodytas reikšmes

Pilkos spalvos maršrutus galima užimti naudojant bet kurios spalvos vienodas korteles.

Atidavus reikalingą kortelių skaičių, ant to maršruto kiekvieno langelio uždedama po vieną vagoną. Tada iškart suskaičiuojami taškai pagal taškų skaičiavimo kortelę. Medinė figūrėlė perkeliama į priekį per tiek langelių, kiek taškų gaunama už tą maršrutą. (Jei susitarėte taškus skaičiuoti po žaidimo, dabar figūrėlės niekur neperkelkit).

Užimti galima bet kokius laisvus maršrutus. Jie nebūtinai turi jungtis su jau užimtais maršrutais. Svarbiausia, kad visas maršrutas būtų užimamas vieno ėjimo metu. Negalima dėti 2 vagonų ant 4 langelių maršruto ir laukti, kada pavyks užpildyti likusius langelius.

Pilkos spalvos maršruto užėmimo pavyzdys

Vieno ėjimo metu galima užimti tik 1 maršrutą.

Dvigubi maršrutai

Dvigubais maršrutais judėti gali du žaidėjai kai žaidžia daugiau nei 3 žmonės

Dvigubus maršrutus atskirti galima iš to, kad jie yra lygiagretūs, turi vienodą langelių skaičių ir jungia tuos pačius miestus. Vienas žaidėjas negali užimti abiejų tokių maršrutų. Maršrutai, kurie yra iš dalies lygiagretūs, bet jungia skirtingus miestus, nėra dvigubi.

Jeigu žaidžia 2 arba 3 žaidėjai – dvigubų maršrutų naudoti negalima. Užėmus vieną iš maršrutų, kitas yra uždaromas. Kai žaidžia 4 ir daugiau, dvigubus maršrutus naudoti galima.

Keltai

Norint persikelti keltu, būtina panaudoti lokomotyvo kortelę

Keltai nuo kitų maršrutų skiriasi tuo, kad jie yra pilkos spalvos ir bent viename jų langelyje vaizduojamas lokomotyvas. Jie miestus jungia per vandens telkinius.

Norint užimti kelto maršrutą, reikia atiduoti tiek lokomotyvo kortelių, kiek nurodyta langeliuose. Likusį langelių skaičių užimti galima atiduodant tiek vienodos pasirinktos spalvos kortelių, kiek langelių liko.

Tuneliai

Tuneliai nuo kitų maršrutų skiriasi tuo, kad visų langelių kontūrai apvedžioti juodai. Jiems užimti reikia kiekvieną kartą kitokio kortelių skaičiaus.

Pirmiausia reikia padėti tiek atitinkamos spalvos kortelių, kokio ilgio tunelis. Tada atverčiamos trys traukinių kortelės (iš užverstos krūvelės viršaus). Jeigu atverstose kortelėse yra tokių spalvų, kokios buvo padėtos tunelio užėmimui (arba jei yra lokomotyvų), tada už kiekvieną tokią kortelę tenka atiduoti papildomą rankose turimą tos spalvos kortelę (arba lokomotyvą). Kartais papildomų kortelių neprireikia, bet būna atvejų, kai papildomai atiduoti tenka tiek, kiek vertas visas tunelio ilgis.

Keldamiesi tuneliu niekada nežinote, kiek traukinių kortelių turėsite panaudoti

Jeigu žaidėjui neužtenka rankose turimų atitinkamos spalvos kortelių arba jis nenori jų naudoti, tada jis pasiima savo korteles atgal ir baigia ėjimą.

Ėjimo pabaigoje reikia pašalinti visas tris atverstas traukinių korteles.

Jeigu žaidėjas tunelį pereiti nori naudodamas lokomotyvų korteles, tada atiduoti papildomas korteles jam reikės tik tokiu atveju, jeigu jis atvers lokomotyvo kortelę.ar korteles.

Jeigu laisvų traukinių kortelių nebėra arba jų neužtenka, tada žaidėjas, norėdamas užimti tunelį, atverčia tik tiek kortelių, kiek jų likę.

Ticket to ride tunelių užėmimo pavyzdžiai

Kelionės tikslo bilietų traukimas

Įvykdytas kelionės tikslas suteikia tiek taškų, kiek parašyta ant kortelės

Savo ėjimo metu žaidėjas gali išsitraukti 3 kelionės tikslų bilietus. Juos reikia imti nuo užverstos kortelių krūvelės viršaus. Jeigu trijų kortelių nebėra, reikia imti tiek, kiek likę.

Apžiūrėjus korteles, būtina pasilikti bent vieną iš jų. Galima ir visas tris, jei įmanoma tuos maršrutus įveikti. Korteles, kurių žaidėjas nenori, jis padeda į užverstos krūvelės apačią. Pasiliktas korteles žaidėjas turi laikyti iki pat žaidimo galo. Vėliau jų atiduoti nebegalima.

Kelionės tikslo kortelės duoda arba papildomus, arba baudos taškus. Jeigu žaidimo gale žaidėjas yra nutiesęs nenutrūkstamus kelius tarp kortelėje nurodytų miestų, jis gauna tiek taškų, kiek nurodyta kortelėje. Nepavykus sujungti miestų, kortelėje nurodytų tašku skaičius atimamas iš žaidėjo.

Kelionės tikslo bilietų galima pasiimti kiek tik nori. Jų negalima rodyti kitiems žaidėjams iki to momento, kai Ticket to ride žaidimas baigiamas ir skaičiuojami taškai.

Traukinių stočių statymas

Traukinių stotys statomos tam, kad įvykdytume tikslų kortelėje nurodytą maršrutą

Traukinių stotis leidžia perskristi (nuvažiuoti varžovo traukiniu) per vieną bet kurį maršrutą tam, kad pavyktų sujungti kelionės tikslo biliete nurodytus miestus. Ilgiausio maršruto skaičiavime kelias, kurį sujungia stotis, neįsiskaičiuoja. Stotį statyti galima bet kuriame tuščiame mieste. Viename mieste gali stovėti tik vieno žaidėjo stotis.

Stotį galima statyti net ir tokiu atveju, jeigu į tą miestą dar neveda joks maršrutas, bet ji pradės veikti tik tada, kai kažkas tame kelyje pastatys savo traukinius.

Ticket to ride stočių statymas reikalauja traukinių kortelių panaudojimo

Vieno ėjimo metu galima pastatyti tik vieną stotį. Per visą žaidimą statyti galima tris stotis.

Statant pirmąją stotį, žaidėjas atiduoda vieną bet kurią traukinių kortelę ir savo stoties figūrėlę padeda ant norimo miesto. Statant antrąją stotį, atiduoti reikia jau dvi vienos spalvos korteles. Trečios stoties statyboms teks atiduoti tris vienos spalvos korteles. Jei vienodų spalvų kortelių trūksta, jas galima pakeisti lokomotyvų kortelėmis.

Stočių statyti neprivaloma. Už kiekvieną nepanaudotą stotį žaidimo pabaigoje žaidėjas gauna po 4 taškus.

Ticket to ride žaidimas baigiamas

Kai pas kažkurį žaidėją jo ėjimo metu telieka 2 ar mažiau vagonų, tada jam ir visiems kitiems leidžiama atlikti tik po vieną ėjimą ir žaidimas baigiamas.

Taškų skaičiavimas

Jei nesusitarta kitaip, taškai už užimtus maršrutus skaičiuojami viso žaidimo eigoje. Norint, po žaidimo juos galima perskaičiuoti tam, kad nebūtų klaidų.

Tada parodomi visi kelionės tikslo bilietai. Įvykdytų tikslų taškai pridedami prie bendros sumos, neįvykdytų atimami. Taškų skaičius parašytas kelionės tikslo kortelėje.

Traukinių stotis leidžia pasinaudoti tik vienu kito žaidėjo maršrutu, todėl tas maršrutas privalo būti naudojamas visiems kelionės tikslo bilietams.

Jeigu žaidėjas nepanaudojo savo stočių, už kiekvieną nepanaudotą jis gauna po 4 taškus.

Suskaičiuojame visų žaidėjų ilgiausių maršrutų langelių kiekius. Tam, kurio maršrutas ilgiausias, duodama European Express kortelę ir pridedame 10 taškų prie bendros taškų sumos. Jeigu keli žaidėjai užima vienodo ilgio kelius, abu jie gauna po 10 taškų. Skaičiuojama tik nenutrūkstantys tos pačios spalvos keliai. Jie gali vingiuoti ratais ir tą patį miestą kirsti kelis kartus, bet jau paskaičiuoto pasikartojančio vagono antrą kartą nepridedame. Oponentų maršrutai, kuriuos stotimis sujungiame su saviškiais tam, kad įvykdytume kelionės tikslą, į ilgiausią kelią neįsiskaičiuoja.

Ticket to ride taškų skaičiavimas

Žaidimą laimi tas, kas surenka daugiausiai taškų. Esant lygiosioms, laimi daugiausiai kelionės tikslų įvykdęs žaidėjas. Jei vis dar lygu, laimi tas, kas panaudojo mažiau stočių. Na ir jeigu ir dabar lygiosios, laimi tas, kas gavo European Express kortelę.