Pandemic žaidimas visiškai skiriasi nuo kitų mums įprastų stalo žaidimų. Čia reikia kovoti ne vienam prieš kitą, bet sujungti visų žaidėjų pajėgas ir kovoti prieš patį žaidimą. Pandemic pirmą kartą visuomenei pristatytas 2008 metais.
Kiti komandiniai stalo žaidimai
Mėgstate veiklas, kuriose dalyvaujate ne asmeniškai su kitais komandos nariais? Tokiu atveju galite išbandyti ir kitus bendradarbiavimo reikalaujančius žaidimus.
Alias – tai vienas iš populiariausių ir seniausių žodžių spėliojimo žaidimų. Pasiskirstote komandomis, traukiate korteles, aiškinate jose užrašytus žodžius ir… tikitės, kad jūsų komandos draugai atspės. Alias Party žaidime jūs ne tik aiškinsite žodžius, bet ir turėsite vaidinti, daryti pritūpimus, imituoti tam tikras emocijas ar kurti istorijas. Geras laikas garantuotas!
Lažinkimės. Vakarėlio versija – šis žaidimas kiek kitoks nei Alias. Čia turite rinktis pinigus už įvykdytas užduotis. Kaip tai padaryti? Jums teks suvaidinti tam tikras situacijas, atlikti kitas, kortelėse nurodytas užduotis, ar lažintis dėl to, kieno kauliukas iškris didesniu akių skaičiumi. Kiti žaidėjai lažinsis dėl to, ar jums pavyks atlikti nurodytas užduotis. Tik nepamirškite lažintis atsakingai, kitaip galite prarasti savo pinigus ir gan greitai pralaimėti žaidimą.
Pandemic taisyklės ir žaidimo aprašymas
Žaisdami Pandemic jūs tampate Užkrečiamų ligų kontrolės centro komanda. Turėsite bendradarbiauti tam, kad laiku išrastumėte vakcinas ir sustabdytumėte epidemijų protrūkius. Kitaip keturios mirtinos ligos (mėlynoji, juodoji, raudonoji ir geltonoji) gali pasiglemžti visą žmoniją.
Žaidimo tikslas – išrasti vakcinas nuo keturių mirtinų ligų.
Kiekvienas komandos narys turi tam tikrų sugebėjimų ir taip padidina galimybę laimėti žaidimą.
Deja, pralaimėti taip pat įmanoma. Pandemic žaidimas pralaimimas, jeigu:
- pasaulį apima visuotinė panika dėl įvykusio aštuntojo epidemijos protrūkio;
- žaidėjas ant žaidimo lentos turi padėti ligos kubelį, bet kubelių jau nebėra (liga išplinta);
- žaidėjas turi pasiimti kortelę, bet jos jau baigėsi (baigėsi žaidimui skirtas laikas).
Pasiruošimas Pandemic žaidimui
Žaidimo rinkinį sudaro:
- 7 personažų kortelės;
- 7 figūrėlės;
- 59 Pandemic žaidimo kortelės (48 miestų, 6 epidemijų, 5 įvykių);
- 4 kortelės – atmintinės;
- 48 infekcijų kortelės;
- 96 ligų kubeliai (po 24 keturių spalvų);
- 4 vakcinų žymekliai;
- 1 infekcijos lygio žymeklis;
- 1 epidemijos protrūkio žymeklis;
- 6 mokslinių tyrimų stotys;
- 1 žaidimo lenta.
Dažniausiai užduodami klausimai
❓ Kiek žmonių gali žaisti Pandemic?
Pagal Pandemic taisykles, žaisti gali nuo 2 iki 4 žmonių.
❓ Nuo kokio amžiaus galima žaisti Pandemic?
Pandemic žaidimas pritaikytas žaidėjams nuo 8 metų.
❓ Kiek laiko užtrunka vienas Pandemic žaidimas?
Dažniausiai žaidžiama apie 45 minutes. Papildomas 10 minučių užtruksite pasiruošdami žaidimui.
Pasiruošimo žaidimui eiga
1. Žaidimo lenta ir ligų kubeliai
Lenta padedama visiems gerai pasiekiamoje vietoje. Į keturias grupeles pagal spalvą surūšiuojami ligų kubeliai ir padedami šalia lentos. Ant žaidimo lentos Atlantos mieste pastatoma viena mokslinių tyrimų stoties figūrėlė, o likusios padedamos šalia lentos. Jų prireiks vėliau.
2. Epidemijos protrūkių ir vakcinų žymekliai
Ant epidemijų protrūkių indikatoriaus laukelio (pažymėtas skaičiumi „0“) dedame epidemijos protrūkių žymeklį. Keturis vakcinų žymeklius pasidedame šalia žaidimo lentos, netoli išrastų vakcinų indikatoriaus. Dedame „ampulės“ puse į viršų.
3. Infekcijos paskleidimas devyniuose miestuose ir infekcijos lygio žymeklio padėjimas
Infekcijos lygio žymeklis padedamas ant pirmojo dvejetu pažymėto indikatoriaus laukelio. Sumaišome infekcijų korteles ir 3 iš jų atverčiame. Kortelėse matome nurodytus miestus bei spalvas. Tuose miestuose padedame po 3 ligų kubelius (tokios spalvos, kaip infekcijų kortelės). Atverčiame dar 3 korteles. Nurodytuose miestuose dedame po 2 ligų kubelius. Vėl atverčiame 3 korteles ir dedame po 1 ligų kubelį atitinkamuose miestuose. Panaudotas korteles atverstas padedame į panaudotų infekcijos kortelių krūvelę žaidimo lentos viršuje. Likusias korteles užverstas dedame į nurodytą vietą žaidimo lentoje (šalia panaudotų kortelių).
4. Kortelių ir figūrėlių dalinimas
Kiekvienas žaidėjas gauna po 1 kortelę-atmintinę. Sumaišome personažų korteles ir kiekvienam žaidėjui duodame po 1. Tada visi žaidėjai pasiima tokios spalvos 1 figūrėlę, kokia nurodyta jo personažo kortelėje. Likusios kortelės bei figūrėlės žaidime nedalyvauja.
Sumaišome miestų ir įvykių korteles (epidemijos kortelių neliečiame) ir išdaliname žaidėjams, atitinkamai pagal žaidėjų skaičių:
- Kai žaidžia 2, gauna po 4 korteles;
- jei žaidžia 3, gauna po 3 korteles;
- jei žaidžia 4, gauna po 2 korteles.
5. Žaidimo kortelių krūvelės paruošimas
Pagal tai, kiek epidemijos kortelių paliksime žaidime, tokiu sunkumu žaidime.
4 kortelės – pažintinis, 5 – įprastas, 6 – herojaus žaidimas. Nereikalingos kortelės žaidime nedalyvauja.
Likusias žaidimo korteles padaliname į tiek kuo vienodesnių krūvelių, kiek epidemijos kortelių pasilikome. Į kiekvieną užverstą krūvelę įmaišome po vieną užverstą epidemijos kortelę. Galiausiai krūveles sudedame vieną ant kitos (jeigu yra mažesnių krūvelių, tada jas dedame į apačią) ir suformuojame bendrą kortelių krūvelę.
6. Pandemic žaidimas pradedamas
Žaidėjai apžiūri savo miestų korteles. Pirmą ėjimą daro tas, kurio mieste nurodytas didžiausias gyventojų skaičius.
Pandemic žaidimas vyksta tokia eiga
Kiekvieno ėjimo metu:
- atliekami 4 veiksmai
- paimamos 2 žaidimo kortelės
- miestuose paskleidžiama infekcija.
Kai vienas žaidėjas miestuose paskleidžia savo infekciją, tada žaidžia sėdintis jam iš kairės. Žaidėjai gali pasitarti, išsakyti savo nuomones, kurti strategijas, bet galutinį žodį sako tas, kieno ėjimas būna tuo metu. Rankose galima turėti ir miestų ir įvykių kortelių. Kortelių skirtumas tas, kad miestus galima panaudoti tik atliekant tam tikrus veiksmus, o įvykius naudoti galima bet kada.
Veiksmai
Vieno ėjimo metu galima atlikti ne daugiau nei 4 veiksmus (bet kuriuos iš žemiau išvardintų).
Vieno veiksmo atlikimui sunaudojamas 1 veiksmo punktas. Ypatingi turimo personažo sugebėjimai gali pakeisti tai, kaip tam tikras veiksmas atliekamas. Kai kurių veiksmų atlikimui reikia panaudoti vieną iš rankose turimų kortelių. Panaudotos kortelės dedamos į panaudotų kortelių krūvelę.
Figūrėlių perkėlimo veiksmai:
Kelionė mašina ar traukiniu
Savo figūrėlę perkeliate į gretimą miestą. Jį su esamu miestu jungia balta linija
Tiesioginis skrydis
Galite nukeliauti į bet kurį savo turimose miestų kortelėse nurodytą miestą. Prieš persikeliant, kortelė su tuo miestu padedama į panaudotų kortelių krūvelę
Užsakomasis skrydis
Jeigu esate mieste, kurio kortelę turite, galite persikelti į bet kurį norimą miestą. Prieš persikeliant, miesto, kuriame esate, kortelę reikia padėti į panaudotų kortelių krūvelę.
Reguliarus skrydis
Jeigu figūrėlė stovi mieste su mokslinių tyrimu stotimi, ją galite perkelti į bet kurį kitą miestą su mokslinių tyrimų stotimi.
Kiti veiksmai
Mokslinių tyrimų stoties statyba
Mieste, kurio kortelę turite, galima statyti mokslinių tyrimų stotį. Prieš ją statant, šio miesto kortelė padedama į panaudotų kortelių krūvelę. Mokslinių tyrimų stoties figūrėlę reikia paimti iš krūvelės šalia žaidimo lentos. Jeigu visos mokslinių tyrimų stotys jau stovi ant lentos, tada galima paimti ir perkelti bet kurią iš jų.
Ligos gydymas
Jeigu norite, galite nuimti 1 ligos kubelį nuo to miesto, ant kurio stovite. Kubelis padedamas į kubelių krūvelę, kuri yra šalia žaidimo lentos. Jeigu šiai ligai išrasta vakcina, tada nuo miesto galima nuimti visus šios spalvos kubelius. Platesnė informacija apie vakcinas skyriuje „Vakcinos išradimas“.
Kai nuo žaidimo lentos nuimamas paskutinis ligos, nuo kurios vakcina jau išrasta, kubelis, tada liga yra išgydyta. Ligos žymeklį tokiu atveju apverčiame nebe ampulės, bet puse į viršų.
Pasidalinimas žiniomis
Šį veiksmą galima atlikti dviem būdais: kitam žaidėjui duodama arba iš jo pasiimama ta miesto kortelė, kurioje stovi jūsų figūrėlės. Dėl šio veiksmo reikia susitarti tarpusavyje. Svarbu, kad abu žaidėjai būtinai stovėtų ant šio miesto. Jeigu po šio veiksmo kažkuris žaidėjas turi daugiau nei 7 korteles, tada 1 kortelę jis turi padėti į panaudotų kortelių krūvelę arba panaudoti įvykio kortelę. Platesnė informacija apie įvykių korteles skyriuje „Įvykių kortelės„
Vakcinos išradimas
Kai figūrėlė stovi kuriame nors mokslinių tyrimų centre, galima išrasti vakciną nuo ligos. Tokiu atveju į panaudotų kortelių krūvelę reikia padėti 5 vienodos spalvos (tokios kaip ir ligos, nuo kurios kuriama vakcina) miestų korteles. Išradus vakciną, šios ligos žymeklis padedamas ant atitinkamos spalvos vakcinų indikatoriaus laukelio žaidimo lentoje.
Jeigu ant lentos nebėra šios spalvos ligos kubelių, tai liga išgydyta. Tada šios ligos žymeklis apverčiamas nebe ampulės, bet puse į viršų.
Kortelių paėmimas
Savo ėjimo metu atlikus 4 veiksmus, iš žaidimo kortelių krūvelės reikia pasiimti 2 viršutines korteles.
Jeigu kortelių nebeužtenka, žaidimas baigiamas ir visi žaidėjai pralaimi. Panaudotų kortelių antrą kartą naudoti negalima!
Epidemijų kortelės
Kai iš žaidimo kortelių krūvelės paimama epidemijos kortelė, būtina iškart atlikti šiuos veiksmus:
1. Padidinti infekcijos lygį – infekcijos lygio indikatoriuje 1 langeliu į priekį perkeliamas infekcijos lygio žymeklis;
2. Paskleisti epidemiją – iš infekcijos kortelių krūvelės paimama apatinė kortelė. Jei šios spalvos liga dar neišgydyta, tada ant kortelėje nurodyto miesto reikia padėti 3 atitinkamos spalvos ligų kubelius. Jeigu šiame mieste jau yra šios spalvos ligų kubelių, tada padėti reikia tik tiek, kad bendras šios spalvos kubelių skaičius būtų 3. Kai mieste yra 3 vienodos spalvos ligų kubeliai, tada jame kyla epidemija. Panaudota infekcijos kortelė padeda į panaudotų infekcijos kortelių krūvelę.
Jeigu ant žaidimo lentos reikia padėti tam tikros spalvos ligos kubelius, bet jų nebėra, tada žaidimas baigiamas ir visi žaidėjai pralaimi. Taip nutinka ne tik epidemijos paskleidimo, bet ir epidemijos protrūkio arba infekcijos paskleidimo metu.
3. Padidinti infekcijos intensyvumą – paimamos tik panaudotos infekcijų kortelės, jos sumaišomos ir užverstos padedamos ant infekcijų kortelių krūvelės viršaus. Panaudotų infekcijos kortelių su nepanaudotomis maišyti negalima. Jas reikia dėti ant nepanaudotų infekcijų kortelių viršaus.
Jeigu vienu metu paimate 2 epidemijų korteles, tada pirma iš eilės reikia atlikti vienos epidemijos kortelės veiksmus ir, tik juos pabaigus, pereiti prie antros epidemijos kortelės.
Panaudojus epidemijų korteles, jas reikia padėti į žaidimo dėžę ir nebenaudoti dar kartą.
Pandemic žaidimas nustato maksimalų rankose laikomų kortelių skaičių
Rankose laikyti galima daugiausiai 7 korteles. Kartais paėmus korteles ir atlikus veiksmus, kurie susiję su epidemijų kortelėmis, rankose lieka daugiau nei 7 kortelės. Tokiu atveju nereikalingas reikia padėti į panaudotų žaidimo kortelių krūvelę arba įvykių korteles panaudoti taip, kad rankose liktų tik 7 kortelės. Platesnė informacija apie įvykių korteles skyriuje „Įvykių kortelės„
Infekcijos paskleidimas
Nuo infekcijos kortelių krūvelės paimama tiek kortelių, kiek nurodo infekcijos lygio žymeklis. Šis skaičius nurodomas žemiau infekcijos lygio indikatoriaus laukelio, ant kurio padėtas infekcijos lygio žymeklis. Kortelės verčiamos po vieną ir kortelėje nurodytame mieste iškart paskleidžiama infekcija.
Infekcija mieste paskleidžiama ant nurodyto miesto padedant atitinkamos spalvos ligos kubelį. Jeigu liga jau išgydyta, kubelio dėti nereikia. Jei nurodytam mieste jau stovi 3 šios spalvos kubeliai, prasideda šios ligos epidemijos protrūkis. Ketvirto kubelio dėti nebereikia. Panaudojus infekcijos kortelę, padedam ją į panaudotų infekcijos kortelių krūvelę.
Epidemijos protrūkiai
Kai įvyksta epidemijos protrūkiai, tada epidemijos protrūkių žymeklis perkeliamas 1 laukeliu į priekį epidemijos protrūkių indikatoriuje. Aplink epidemijos paveiktą miestą esančiuose miestuose (sujungtuose) pridedama po 1 šios ligos kubelį. Jeigu kažkuriame mieste jau yra 3 šios ligos kubeliai, tada ketvirtas nebededamas, nes įvyksta grandininė reakcija ir prasideda antrasis epidemijos protrūkis.
Antrojo epidemijos protrūkio metu (ir kiekvieną kartą, kai įvyksta epidemijos protrūkis) epidemijos protrūkio žymeklis vėl perkeliamas 1 laukeliu į priekį. Tada miestuose, kurie sujungti su tuo miestu, kuriame kilo epidemijos protrūkis, dedame po 1 ligos kubelį. Kubelių nededam tik tuose miestuose, kuriuose atliekant su dabartine infekcijos kortele susijusius veiksmus jau įvyko epidemijos protrūkis.
Dėl epidemijos protrūkių mieste gali būti įvairių spalvų kubelių, bet daugiausiai po 3 vienos spalvos.
Kai epidemijos protrūkio žymeklis pasiekia paskutinį epidemijos protrūkių indikatoriaus laukelį, žaidimas baigiasi ir visi žaidėjai pralaimi.
Ėjimo pabaiga (visas Pandemic žaidimas dar nebaigiamas)
Po to kai infekcija paskleidžiama ir panaudotos infekcijų kortelės padedamos į panaudotų infekcijų kortelių krūvelę, tada ėjimas baigiasi. Tada žaidžia kitas žaidėjas, sėdintis kairėje.
Įvykių kortelės
Įvykių korteles naudoti galima bet kada, bet ir kito žaidėjo ėjimo metu. Svarbiausia neįsiterpti į ką tik ištrauktos kortelės vykdymą! Šios kortelės panaudojimas nėra veiksmas, todėl tam nereikia sunaudoti 1 veiksmo punkto. Kaip panaudoti kortelę, nusprendžia ją turintis žaidėjas.
Pavyzdžiui vykdant „Infekcijos paskleidimą“, pirmoji paimta infekcijos kortelė sukelia epidemijos protrūkį. Šiuo metu, norint protrūkį sustabdyti, įvykių kortelės naudoti negalima. Bet panaudoti įvykių kortelę „Transportavimas oru“ ir perkelti karantino specialistą (taip saugant kitus miestus) galima po to, kai atliekami visi su šiuo epidemijos protrūkiu susiję veiksmai. Panaudojus įvykių kortelę, galima naudoti antrąją epidemijos kortelę.
Žaidimo pabaiga
Pandemic žaidimas laimimas, kai išrandamos vakcinos nuo visų 4 ligų. Visų ligų išgydyti nebūtina, svarbu išrasti vakcinas. Žaidėjai laimi net ir likus ligų kubelių ant žaidimo lentos.
Pandemic žaidimas baigiamas ir komanda pralaimi, jeigu:
- epidemijos protrūkių indikatoriuje epidemijos protrūkių žymeklis pasiekia paskutinį laukelį;
- žaidėjui ant lentos reikia padėti numatytą kiekį ligos kubelių, bet jų tiesiog nebėra;
- žaidėjas turi pasiimti dvi žaidimo korteles, bet jų nebelikę arba trūksta.
Pandemic žaidimas turi 7 ypatingus personažus
Kituose žaidimo leidimuose personažų kortelių skaičius nebe 7. Naujuose leidimuose bei žaidimo papildymuose atsiranda ir specialios įvykių kortelės, papildomi ligų sukėlėjai.
Nenumatytų atvejų planuotojas
Jis vietoj savo vieno veiksmo gali paimti bet kurią vieną į panaudotų žaidimo kortelių krūvelę padėtą įvykio kortelę. Kortelė padedama ant personažo kortos. Vienu metu ant šios kortos galima laikyti tik vieną įvykių kortelę. Ji neįsiskaičiuoja į žaidėjo rankose turimų kortelių skaičių.
Panaudojus šią įvykių kortelę, ji padedama ne į panaudotų kortelių krūvelę, bet į žaidimo dėžę.
Operacijų specialistas
Jis vietoj vieno veiksmo gali:
nenaudodamas miesto kortelės pastatyti mokslinių tyrimų stotį tame mieste, kuriame stovi jo figūrėlė;
panaudodamas bet kurią miesto kortelę, vieną kartą per savo ėjimą savo figūrėlę iš miesto su mokslinių tyrimų stotimi perkelti į bet kurį kitą miestą.
Kai dispečeris perkelia operacijų vadovą, tada ypatingus operacijų specialisto sugebėjimus jis gali panaudoti tik savo ėjimo metu.
Dispečeris
Jis vietoj vieno veiksmo gali:
jeigu jos šeimininkas sutinka, bet kurią figūrėlę perkelti į bet kurį kitą miestą, kuriame jau stovi figūrėlė;
jeigu jos šeimininkas sutinka, bet kurią kito žaidėjo figūrėlę perkelti taip, tarsi ji būtų jo. Tokiu atveju dispečeris atlieka veiksmą „Tiesioginis skrydis“ arba „Užsakomasis skrydis“ ir į panaudotų žaidimo kortelių krūvelių padeda vieną savo miesto kortelę. Jeigu atliekamas „Užsakomasis skrydis“, tada į panaudotų kortelių krūvelę jis padeda to miesto, kuriame stovi jo figūrėlė, kortelę.
Dispečeris gali tik perkelti kitų žaidėjų figūrėles, bet negali su jomis atlikti kitų veiksmų, pvz., „Ligos gydymas“.
Karantino specialistas
Mieste, kuriame stovi karantino specialistas, ir visuose su tuo miestu sujungtuose miestuose negalima dėti ligos kubelių bei epidemijos protrūkių. Išimtis – kubelių dėliojimas ant miestų pasiruošimo žaidimui metu.
Tyrėjas
Bet kurio žaidėjo ėjimo metu jis gali atlikti veiksmą „Pasidalinimas žiniomis“. Tyrėjas gali kitam tame pačiame mieste stovinčiam žaidėjui atiduoti (paimti iš jo negalima) bet kurią 1 savo miesto kortelę – nebūtinai to miesto, kuriame dabar stovi jo figūrėlė.
Medikas
Atlikdamas veiksmą „Ligos gydymas“, medikas nuo miesto gali nuimti ne 1, bet visus vienodos spalvos ligos kubelius. Jeigu kažkuriai ligai jau išrasta vakcina, tada jis gali nuimti visus tos ligos kubelius tame mieste, kuriame stovi, nebūtinai savo ėjimo metu ir šis poelgis neskaičiuojamas kaip veiksmas. Medikas gali automatiškai nuimti ligų kubelius, kai jį į miestą perkelia dispečeris arba jis būna perkeltas „Transportavimas oru“ įvykio metu. Savo ėjimo laukti nereikia.
Tame mieste, kuriame stovi medikas, žaidėjai negali dėti ligų kubelių (epidemijos protrūkių), nuo kurių jau išrasta vakcina.
Mokslininkas
Mokslininkui reikia ne 5, bet tik 4 kortelių veiksmo „Vakcinos išradimas“ atlikimui.
Pandemic žaidimas turi nemažai taisyklių. Svarbu atkreipti dėmesį į šias:
- Paėmus epidemijos kortelę, vietoj jos negalima imti dar vienos kortelės;
- Vakciną išrasti galima stovint bet kurioje mokslinių tyrimų stotyje. Šio miesto spalva neprivalo sutapti su ligos, nuo kurios norima išrasti vakciną, kubelių spalva. Plačiau apie vakcinos išradimą;
- Jeigu su kitu žaidėju abu stovite ant vieno miesto, tada savo ėjimo metu iš to žaidėjo galima paimti šio miesto kortelę. Platesnė informacija apie miesto kortelės paėmimą;
- Savo ėjimo metu iš tyrėjo paimti bet kurio miesto kortelę galima tik tada, jeigu jūs abu esate tam pačiam mieste. Plačiau apie tyrėjo privilegijas;
- Maksimalaus rankose laikomų kortelių skaičiaus limitas pradeda galioti iš karto, kai tik iš kito žaidėjo gaunama kortelė. Platesnė informacija apie maksimalų kortelių skaičių.